2011. május 30., hétfő

Bodzás-cseresznyés pite








Kaptunk a szomszédból egy igen nagy adag cseresznyét. Eleve esélytelen volt, hogy mind megegyük, ezért egy része pite formájában öltött újra testet.



Bodzás-cseresznyés pite
/26 cm átmérőjű/
Hozzávalók:

Tészta:
  • 25 dkg liszt
  • 12 dkg margarin
  • 2 tojás sárgája
  • 7 dkg porcukor
  • 1 cs vaníliás cukor
  • 6 g sütőpor
  • 1/2 tk fahéj
Töltelék:
  • 40 dkg magozott cseresznye
  • bodzaszörp
  • víz
  • 1 cs vaníliás főzős pudingpor
  • 1 cs vaníliás cukor
  • 2 ek cukor
  • 1/2 tk fahéj
Hab:
  • 2 tojásfehérje
  • 4 ek cukor
A bodzaszörpből és vízből összesen 3 dl hígított bodzaszörpöt készítek. Annyira legyen édes, mint amit magában is megiszunk.

Egy kevés elkészített szörppel elkeverem a pudingport, a többit pedig felteszem melegedni. Mikor forr, beleteszem a pudingport és besűrítem. Leveszem a gázról, és belekeverem a cseresznyét, a fahéjat, vaníliás cukrot és a cukrot.

A tészta hozzávalóit a fahéj kivételével összegyúrom és kör alakúra nyújtom. A piteformát kikenem margarinnal és megszórom liszttel. A tésztát akkorára nyújtom, hogy ha beleteszem a formába, mindenhol túllógjon a peremén. A túllógó tésztát majd csak a sütés legvégén fogom levágni, mert így egyenletes lesz a pite széle és nem barnul meg túlzottan.

Egy darab sütőpapírt összegyűrök, majd széthajtomk és ráterítettem a tésztára. Beleöntök egy kiló rizst vagy szárazbabot/lencsét/sárgaborsót, és betolom a 170 C-ra előmelegített sütőbe 5 percre.
Erre az úgynevezett vaksütésre azért van szükség, hogy a tészta valamennyire elősüljön, anélkül, hogy elfeszítené a formáját és így nem ázik el a tölteléktől.

Miután kivettem a sütőből, óvatosan leemelem róla sütőpapírostól a rizst/babot. (Ezt a rizst/babot/lencsét/sárgaborsót sokszor fel lehet használni vaksütésre, egyszerűen bezacskózom és elteszem a következő alkalomig).

A tészta tetejét megszórom a fahéjjal és elterítem rajta a cseresznyés krémet.

Visszateszem a sütőbe és addig sütöm míg a tészta el nem kezd barnulni körbe. Ez kb 10 perc.

Míg sül, felverem a tojásfehérjét kemény habbá, óvatosan hozzáadom a kristálycukrot, ezzel is tovább verem, míg teljesen kemény habot nem kapok. Sima csőrös habzsákba szedem.

Kiveszem a pitét és a habzsák segítségével habhalmokat nyomok a tetejére. Visszateszem a sütőbe, de csak annyi időre míg a habhalmok el nem kezdenek színesedni.

Még forrón körbevágom a szélét egy éles késsel, így eltávolítom a túllógó tésztaperemet.

Ha kihűlt szeletelem és tálalom.

2011. május 21., szombat

Bodzás túrókrém piskótaágyon




Alig vártam már, hogy az elkészült karamelles bodzavirág szirupot kipróbálhassam. Nem okozott csalódást, frenetikusan finom desszert született az asszisztálásával.

Bodzás túrókrém piskótaágyon

Hozzávalók:
  • kb 30 dkg piskótamorzsa (vagy porrá tört édes keksz)
  • 25 dkg túró
  • kb 1 dl  karamelles bodzavirág szirup
  • 1/2 vanília rúd/1 cs vaníliás cukor
  • 2 ek cukor
  • 2 ek tejföl



Alapnak nagyon jól tudunk használni, piskóta maradékot (torta faragás, hólabda készítés után). Én most egy fél adag muffint sütöttem meg hozzá, amit kihűlés után összemorzsoltam. Recept itt,  a hozzávalókat feleztem és a tölteléket meg a fahéjat kihagytam belőle. Ha nem akarunk külön sütkérezni akkor egész nyugodtan használjunk hozzá porrá tört édes kekszet.
A túrót áttörtem és összekevertem a tejföllel, 3 ek karamelles bodzavirág sziruppal, a cukorral és a vaníliarúd kikapart belsejével.

Az összemorzsolt piskótát összekevertem annyi sziruppal, hogy ha összenyomom épp összeálljon, de azért még morzsás maradjon és ne tocsogjon a szirupban.
A szilikon savarin formámat használtam hozzá. A formát háromnegyedéig töltöttem a túrókrémmel és rányomkodtam a piskótamorzsát. Egy órára fagyasztóba költöztettem. Ezalatt megszilárdul annyira a túró, hogy szépen ki lehet nyomni a formából.

Egy óra után óvatosan kinyomtam a savarin formából a túrós csodákat és a mélyedéseket megtöltöttem a karamelles bodzavirág sziruppal.


Többen is kérdeztétek, hol lehet ilyen szilikon savarin formát beszerezni. Mivel én is ajándékba kaptam, ezért ki kellett derítenem, de már tudom: itt, regisztráció után az árakat is láthatjátok, ez a forma 2700 forintba kerül.

2011. május 19., csütörtök

Karamelles bodzavirág szirup




Lassan kezdem úgy érezni, hogy az égiek nem akarják, hogy én olyan simán készítsek bodzavirág zselét. Tücsökbogár karamelles bodzaszörpje igencsak bizgatta a fantáziámat. (Most éppen a hűtőben érik, majd jön a beszámoló).

Úgy gondoltam miért ne ültethetném át az elképzelést zselébe. Az elképzelést tett követte, és én újra szirupot gyártottam a zselé helyett.

Hogy mi volt a bibi, mikor az előző bodzavirág zselénél megismertem a buktatókat? Nagyon egyszerű, másik fajta zselésítőt használtam.

Az elkészítésnél szembesültem vele, hogy nincs itthon almám, ami ugye elég fontos a magas pektin tartalma miatt. Na gondoltam akkor lejjebb veszem a folyadék mennyiségét.
Gyönyörűen elkészítettem, üvegekbe szűrtem és vártam a megmaradt zselé zselésedését.

Hát az nagyon nem akart zselésedni. Gondoltam most aztán akkor sem fogok szirupot gyártani! Elmentem a boltba, vettem almát, lereszeltem. Felbontottam a már lezárt "zseléimet"(szirupokat), összeöntöttem egy lábasba és belereszeltem a megpucolt almát. Összeforraltam két percig, majd üvegekbe szűrtem.

Megint maradt egy kis tesztadag és jelentem még most sem lett belőle zselé.

Tehát bármennyire igyekeztem is, a karamelles bodzavirág zselé helyett, maradt a karamelles bodzavirág szirup.
Az íze amúgy mennyei, nagyon-nagyon bejön. Már alig várom a szörp beérését.

Ezek után tényleg kénytelen vagyok alátámasztani a tényt, hogy nem mindegy milyen zselésítőt használunk, mert nem egyformán zselésítenek. Bár már az elkészítési módjuk is különböző. A receptben amit leírok azt a fajtát adom meg, amit én használtam, mert ennek a végeredményét sikerült megismernem.

Valószínű, ha a másikat használom akkor tényleg zselét kapok, de már nem fogok új adagot készíteni. Egyszerűen, ha zseléként szeretném majd használni a karamelles bodzavirág szirupomat, egyszerűen beköltöztetem a hűtőbe, mert akkor varázsütésre zselévé válik.
Jó, nem egy tömör zselévé, de zselévé.



Karamelles bodzavirág szirup

Hozzávalók:
  • 20 db teljesen kinyílt bodzavirágtányér
  • 1 db citrom
  • 15 dkg cukor
  • 6 dl víz
  • 1 cs vaníliás cukor
  • 4 levél citromfű
  • 1 alma
  • 1 cs 3:1 Dr. Oetker dzsemfix
A virágokat levágjuk a vastag zöld száraikról, felöntjük 6 dl vízzel, majd belekarikázzuk az alaposan megsikált citromot. Lefedjük és egy éjszakára hűtőbe tesszük.

A cukrot karamellizáljuk, majd félrehúzzuk a tűzről és  felöntjük a leszűrt bodzavirág áztató levével. Ezt a műveletet hihetetlen óvatosan és távolról hajtsuk végre, mert a karamell marhára nem szereti, ha hideg lével öntik nyakon, és erre veszett fortyogással és pöfögéssel reagál. Ha megnyugodott a boszorkány főzet, tegyük vissza a gázra és melegítsük addig míg fel nem oldódik benne a karamell, majd várjuk ki, hogy felforrjon.

Egy lábasba tegyük bele a bodzavirágokat, keverjük el a dzsemfixel, és az apróra vágott citromfűlevelekkel, majd reszeljük bele a megpucolt almát és a vaníliás cukrot. Öntsük föl a karamelles lével és nagy lángon hevítsük forrásig. Forraljuk öt percig, majd szűrjük tisztára mosott, teljesen száraz üvegekbe.

Száraz dunsztban hagyjuk lassan kihűlni, majd tároljuk hűvös, sötét helyen.

2011. május 18., szerda

Bodzaszörp




Tavaly készítettem először télre elálló bodzaszörpöt. Akkor még nagyon tudatos voltam és úgy gondoltam, hogy elég lesz az is, ha az üveg lezárásánál a két réteg celofán közé teszek némi nátrium-benzoátot. Már júliusban szembesülnöm kellett vele, hogy néhány üveg szörp magas ívben tett az én celofán közé szórt tartósítómra és vígan elkezdett bolyhosodni. 

Mivel a bolyhosodottak álltak nyerésre, még akkor eldöntöttem, hogy tudatosság ide vagy oda, idén biztosan teszek a szörpbe egy kevés nátrium-benzoátot. 

A gyerkőcök és a férjem imádják a bodzaszörpöt, nem beszélve a sógoromról.:) Idén tetemes mennyiség készül belőle, és van néhány új recept is, amit szeretnék kipróbálni.

Bodzaszörp
(Télire)

Hozzávalók:
  • 20 db teljesen kinyílt nagy bodzavirágtányér
  • 3 db citrom
  • 2 kg cukor
  • 3 liter víz
  • 5 dkg citromsav
  • 1/2 kk nátrium-benzoát
A virágtányérokat belerámolom egy öt literes befőttesüvegbe. A citromokat alaposan megsikálom és felkarikázva a virágokhoz teszem. Felöntöm a vízzel és lefedve beteszem a hűtőbe 24-30 órára.



Leszűröm, hozzáadom a cukrot és felteszem a gázra. Mikor felforrt, forralom 3 percig, elzárom alatta a lángot, elkeverem benne a citromsavat és a nátrium-benzoátot.

Tisztára mosott, teljesen száraz üvegekbe töltöm és lezárom. Mivel nálunk mindig eltűnnek a kupakok, na meg nem is mindegyik zár tökéletesen, ezért én dupla celofánnal gumizom le az üvegeket.

Hűvös, sötét helyre költöztetem (mindenképpen 20 C alatt) és próbálom tőle a családot távol tartani.

Ebből a mennyiségből 3,5 liter kész szörpöm lett.



Infó azoknak, akik bodzavirág zselé készítésére adnák a fejüket



A tegnapi bejegyzésemet, a mai próbálkozásaim tükrében ki kell egészítenem  némi infóval.
Eddig is hallottam már róla, hogy a Haas zselésító lényegesen jobban zselésít, mint a Dr. Oetkeres.
Most már én is teljes mértékig egyet értek a dologgal:) Nekem a Dr. Oetker tökéletesen bevált eddig gyümölcs dzsemekhez, de úgy látszik a virágokhoz kevés.

Ha tehát valaki szeretné elkészíteni a bodzavirág zselét és az én receptemet, és mennyiségeimet használná hozzá, meg kell kérnem, hogy a Haas-os zselésítőt használja, mert úgy fog tényleg zselét kapni.

2011. május 17., kedd

Ha akarom bodzavirág zselé, ha akarom bodzavirág szirup:)



Beindult nálunk a bodzaszezon. Rengeteg virág nyílik a környékünkön, és az erdőnek köszönhetően, még pár hét múlva is fogok tudni szedni, ugyanis ott sokkal később borul virágba a bodza.

Ilyen virágtenger közepén aztán én állandó késztetést érzek, hogy minél többet felhasználjak belőlük.

A bodzazselé elkészítésének gondolatát Napmátka ültette el bennem. Az Ő receptjéből kiindulva jutottam el végül eddig a receptig.

Sikeresen létrehoztam az univerzális bodzavirág zselét. Ugyanis túl sok folyadékkal dolgoztam és a zselém nem lett zselé, csak szirup. Viszont az az üveg, amit hűtőbe tettem, gyönyörűen bezselésedett.

Úgyhogy most enyém a választás joga, hogy eldöntsem zselét vagy szirupot szeretnék inkább.:)

Ha valaki esetleg bodzavirág szirupra vágyik (vagy csak biztosan szeretné tudni, milyen módon nem lesz zselé a zselé), annak leírom ide a receptet.

Bodzavirág szirup

Hozzávalók:
  • 20 db teljesen nyílott bodzavirágtányér
  • 10 dkg cukor
  • 1 citrom
  • 1 cs vaníliás cukor
  • 1 cs 2:1 dzsemfix /Haas/ 
  • 1 db alma
  • 1 l víz
 A bodzavirágokat levágjuk a vastagabb szárukról és lerázzuk őket, nagyon óvatosan le is öblíthetjük. Belepakoljuk egy edénybe és hozzákarikázzuk az alaposan megmosott citromot. Lefedjük és hűtőben hagyjuk egy éjszakát állni.

Szűrjük le. A virágokat tegyük egy lábasba és reszeljük rá a megpucolt almát, majd keverjük össze a dzsemfixel (én most a Haas-t használtam, máskor a Dr. Oetkert szoktam, mind a kettőnek más az elkészítési módja, kövessük a csomagon lévő utasítást).

Öntsük rá a vizet amiben a bodza ázott és forraljuk föl. Ha forr, keverjük el benne a cukrot és forraljuk 5 percen keresztül.
Szűrjük a levet teljesen tiszta, száraz üvegekbe és zárjuk le légmentesen. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Így jön létre tehát a bodzavirág szirup.

Ha pedig zselét szeretnénk, akkor a következőképpen járjunk el:
(vagy egyszerűen tegyük hűtőbe a szirupot:))

Bodzavirág zselé

Hozzávalók:
  • 20 db teljesen kinyílt bodzavirágtányér
  • 15 dkg cukor
  • 1 db citrom
  • 1 cs vaníliás cukor
  • 1 cs Haas 2:1zselésítő(ezzel a fajtával sikerült ténylegesen zselét elérnem)
  • 1 db alma (a pektin tartalma miatt)
  • 7,5 dl víz
A bodzavirágokat levágjuk a vastagabb szárakról, lerázzuk, leöblítjük és belepakoljuk egy edénybe, a megsikált és felkarikázott citromokkal együtt. Lefedjük és egy éjszakára hűtőbe tesszük.
Másnap leszűrjük és a virágokat összekeverjük a dszemfixel és a megpucolt, lereszelt almával. Felöntjük a vízzel amiben a bodza ázott és felforraljuk. Ha forr, hozzáadjuk a cukrot és még öt percig forraljuk.

Még forrón, tisztára mosott és teljesen száraz üvegekbe szűrjük, lezárjuk és 5 percre fejre állítjuk. Ezután száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Azt hiszem az elkövetkezendő időszak a bodzáról fog szólni a blogon, igen sok bodzás dolgot szeretnék még elkészíteni.

2011. május 14., szombat

Krumplikalács


Mikor már volt friss kapor és még volt tavalyi krumpli dédi gyakran készítette ezt a kalácsot. Emlékszem gyerekkoromban olyan gyakran sápítoztam rajt, hogy ő miért nem túróval csinálja, mint mindenki más. Gyerekként sokkal szimpibbek voltak a túrós ételek. Ma már semmi pénzért nem csinálnám másként, mint ő. Nálunk csak krumpli volt benne és sós volt. Imádtuk még frissen, melegen, bár másnap is nagyon finom volt. Aztán dédivel együtt a recept is elment. Valahogy évekig nem is hiányoltuk a krumplikalácsot. Emlékszem akkor jutott eszembe először mikor megláttam a friss, borzas kaprokat a saját kertemben. A receptre senki nem emlékezett a családból, viszont néhány hozzávalót sikerült összeszedni tőlük.

A legnagyobb baj az volt, hogy akármerre kerestem, hasonló receptet mindenhol csak a túrós változatot ismerték. Aztán végül ráakadtam erre. Ebben végre azok az összetevők szerepeltek, amiket én kerestem és némi változtatással megsütöttem.

És igen az volt az. Bevallom az első falatnál könnyek szöktek a szemembe, nem gondoltam volna, hogy ilyen tökéletesen sikerül eltalálni az ízét.
A legnagyobb dicséret pedig az volt mikor a pót nagymamánk, akit dédi éveken keresztül nevelt az mondta: "Ez teljesen olyan, mint a Bori nenéjé.



Krumplikalács

Hozzávalók:
Tésztához:
  • 40 dkg liszt
  • 2 dl tej
  • 12 dkg zsír
  • 2,5 dkg élesztő
  • pici cukor
  • 1/2 tk só
Töltelék:
  • 1 kg tavalyi krumpli
  • 10 dkg margarin
  • 1 tojás
  • 1 kis doboz tejföl
  • tej 
  • 1 nagy csokor kapor
kenéshez
  • 1 tojássárgája
 A krumpli héját megmossuk és sós vízben feltesszük főni.

A cukorral elkevert, meglangyosított tejben felfuttatjuk az élesztőt. A zsírt megolvasztjuk és a felfuttatott élesztővel, sóval és liszttel összegyúrjuk. Letakarjuk és duplájára kelesztjük kb 20 perc alatt.

 A puha krumpliról leöntjük a vizet és hideget engedünk rá. Így hagyjuk 10 másodpercig, majd leöntjük róla. Egy villa és egy kés segítségével lehúzzuk a még forró krumplik héját. A margarinnal összetörjük, hozzákeverjük a tejfölt, sózzuk és annyi tejet adunk még hozzá, hogy hígabb krumplipüré állagot kapjunk.
Elkeverjük benne a tojást és az apróra vágott kaprot.

A tésztát kinyújtjuk és belefektetjük egy zsírral kikent 32X38-as tepsibe, a széleknél a tésztát felhúzgáljuk így készítünk egy kis peremet. Hagyjuk pihenni a tésztát 10 percet.

Elterítjük benne a krumplit, majd a tetejét lekenjük tojássárgájával. Egy villával rácsokat húzunk rá.


180 C-ra előmelegített sütőben kb 30-40 perc alatt készre sütjük, majd ha hűlt egy kicsit szeleteljük és megkóstoljuk, még úgy frissen, langyosan:)



2011. május 8., vasárnap

Kávés-csokis-diós muffin




Csak emlegetnem kellett, az esős hűvös időt és meg is érkezett rögtön:) Szégyen nem szégyen, mi három napja újra fűtünk. Meg is jött a kedv az édességekhez, így készült el ez a muffin. Nagyon kedvünkre való ízvilág született. El is tüntettük mind egy szálig.:)

Kávés-csokis-diós muffin

Hozzávalók:
  • 6 dkg margarin
  • 1 tojás
  • 15 dkg cukor
  • egy vanília rúd/vaníliás cukor
  • 27 dkg liszt
  • 1 cs sütőpor
  • kb 2 dl tej
  • 3 dkg kakaó
  • 5 dkg étcsoki
  • 8 dkg dió
  • 1 cs 3in1 kávé
A diót száraz serpenyőben megpirítom, majd apró darabokra vágom. A csokit is feldarabolom.
A margarint, a cukrot és a tojást kikeverem. Hozzáadom a vanília kikapart magjait. A lisztet összekeverem a kakaóval és a sütőporral. A margarinos masszához felváltva hozzáadom a lisztet és a tejet.

Belekeverem a diót és a csokit, majd a papírkapszlikkal bélelt muffin tepsibe kanalazom a tésztát, a formák háromnegyedéig.

180 C-ra előmelegített sütőben kb 15-20 perc alatt készre sütöm. Akkor jó, ha megnyomjuk és rugalmas a teteje.

2011. május 7., szombat

Almás-füstölt sajtos rakott csirkemell


Ezt a rakott csodát egy Vacsoracsatában láttam Császár Elődtől. Azóta rendszeres látogató nálunk, igazi ízorgia. Mindenkinek ajánlom, hihetetlen finom!

Almás-füstölt sajtos rakott csirkemell

Hozzávalók:
  • 2 db dupla csirkemell
  • 20 dkg füstölt sajt
  • 2 db alma
  • 2 dl tejföl
  • 15 dkg császárszalonna
  • só 
  • bors
A csirkemelleket kb 1 cm széles szeletekre vágjuk, a rövidebb oldalától indulva. Olajozott tepsibe fektetjük, egy rétegben. Sózzuk, borsozzuk. Az almákat meghámozzuk és nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük, majd alaposan kinyomkodjuk. Elterítjük a húson.

A füstölt sajtot vékony szeletekre vágjuk és beborítjuk vele az almát. A sajt tetején elkenjük a tejfölt és megszórjuk az apró kockákra vágott császárszalonnával.

190 C-ra előmelegített sütőben addig sütjük (nem fedjük le a tepsit fóliával), míg el nem fő az összes leve és meg nem pirul a teteje.

Szerecsendióval fűszerezett krumplipürével tálaljuk.

Nagyon nagyon finomságos!:)

2011. május 6., péntek

Uborkás tonhalkrém



Hű, de nagyon régen jártam már erre. A számítógépünk átmeneti betegséggel küzdött, de végre újra működik.
Mióta bejött a jó idő, és egyre több dolog van odakint valahogy sokkal kevesebb dolgot készítek itthon.
Mostanában valahogy egyáltalán nem kívánjuk a süteményeket, ezért nem is nagyon emlékszem mikor sütöttem utoljára sütit:)
Az egyszerűen elkészíthető ételek időszaka van most itthon, ezért talán picit ritkábban hallatok majd magamról, de amint jön egy kis esős idő, biztosan besűrűsödnek majd a receptek.:)

A sógorom mesélte, hogy mostanában tonhalkrémet szokott enni. Legalább ezer éve nem ettem már tonhalat, ezért másnap reggel el is készítettem.
A krém szinte teljesen a sógorom útmutatása alapján készült, egyedül az olajbogyót cseréltem benne uborkára.

Uborkás tonhalkrém

Hozzávalók:
  • 1 db tonhalkonzerv (nálam sós lében eltett)
  • 3 ek majonéz
  • 1 tk ecetes torma
  • 1 nagyobb savanyú uborka
  • pirítós kenyér
 A tonhalat lecsöpögtettem, majd összekevertem a majonézzel és a tormával. Az uborkát apró kockákra vágtam és a krémbe forgattam.

Pirítósra halmozva, rögtön fogyasztható.

Pofon egyszerű és nagyon finom!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...