2010. november 29., hétfő
Hópehely mécses
Nem mondom, hogy életem legegyszerűbb művelete volt összerakni, de megérte.
Varázslatos hangulata van mikor ég benne a gyertya, igazi aranyszínű hóesés. A csillagokat ugyanilyen tésztából készítettem. Az alapötlet innen származik.
A kivitelezés is ugyan az. Annyi a különbség, hogy alapnak egy konzervdobozt használtam és azt borítottam be jó szorosan alufóliával. Fejre állítjuk és a konzervdoboz átmérőjével megegyező kört szórunk ki aljának. Mivel a konzervdoboz oldala egyenes, ezért egy kicsit meg kellett nedvesíteni a csillagok egyik oldalát, hogy feltapadjanak rá, és ugye ott is maradjanak. Mindenképpen úgy kell a csillagokat illeszteni, hogy összeérjenek, mert csak így nem fog szétesni az egész. Fejre állítva sütőbe tesszük és megsütjük. Sütés után rögtön lekenjük felvert tojással és teljesen hagyjuk kihűlni.
Na, itt jön a neheze. Megpróbáljuk nagyon óvatosan lehúzni a megsült formát alufóliával együtt a konzervdobozról.
A konzervdoboz hátránya, hogy nem egyenes az oldala, hanem barázdák vannak benne és emiatt igen nehéz lehúzni róla a mécsest. Javaslom a tekerő mozdulatokat. Gondolkozom milyen sima felületű dologgal lehetne kiváltani a konzervdobozt, ami a sütést is bírja és a formája is hasonló. Ha valakinek van ötlete szívesen fogadom!
Ha sikerült leügyeskednünk a mécsest, szabadítsuk meg a fóliától és díszítsük kedvünkre, de azért bánjunk vele óvatosan, nehogy az utolsó métereken roppantsuk össze:)
2010. november 26., péntek
Tökös mákos kalács
Az én dédimamám mindig mákos-diós kalácsnak hívta a bejglit. Szép emlékeket idéz bennem ez az elnevezés.
Reggel óvodába menet a bolt előtt találkoztam egy bácsival, aki gyönyörű sütőtököket árult. Persze, hogy nem tudtam ellenállni a kísértésnek. A tök-mák kombináció már nagyon régen foglalkoztat, úgy döntöttem kipróbálom. Nem csalódtam benne, nagyon nagyon finom lett.
Tökös mákos kalács
Hozzávalók három rúdhoz:
Tészta
- 50 dkg liszt
- 10 dkg margarin
- 7 dkg zsír
- 1 dl tej
- 10 dkg porcukor
- 1 dkg élesztő
- 1 tojás
- csipet só
Töltelék:
- 50 dkg reszelt sütőtök
- 20 dkg darált mák
- ízlés szerint cukor
- 1 tk fahéj
- 1 citrom reszelt héja
- kb 1,5-2 dl tej
- 1 tojás a kenéshez
A lisztet a porcukorral, sóval összekeverjük és elmorzsoljuk a margarinnal és a zsírral. A langyos tejbe teszünk egy pici cukrot és felfuttatjuk benne az élesztőt.
A lisztet összegyúrjuk a tojással és a felfuttatott élesztővel. Ha túl keménynek találjuk a tésztát tejföllel lazíthatjuk.
Letakarva, hűvös helyen pihentetjük 1-2 órát.
A tököt megpucoljuk és nagy lyukú reszelőn lereszeljük, megszórjuk cukorral és állni hagyjuk.
A mákot összekeverjük a fahéjjal, reszelt citromhéjjal és az ízlés szerinti cukorral (én kóstolni szoktam közben), és összeforraljuk tejjel. Nem baj ha túl száraznak gondoljuk, mert a tök még sokat lágyít majd rajta.
A tököt alaposan kinyomkodjuk és összekeverjük a mákkal.
Három egyenlő részre osztjuk a tésztát. Az egyik bucit kinyújtjuk téglalap alakúra, megkenjük a töltelék 1/3 részével, úgy hogy a széleken 2 centit nem kenünk be. A két rövidebb oldalt egy ujjnyit behajtjuk és a hosszabb oldala felől lazán feltekerjük. Zsírral kikent tepsibe fektetjük. Ugyanezt megcsináljuk a másik két tészta bucival is.
Felvert tojással lekenjük a rudakat és fél órára meleg helyre tesszük kelni. Utána újra átkenjük tojással és most hideg helyre tesszük, míg a tojás meg nem szárad rajta és meg nem repedezik. Ettől lesz szép márványos a teteje. Sütés előtt villával megszurkáljuk a rudakat (koppanjon a villa a tepsi alján), hogy a gőz tudjon távozni sülés közben.
Előmelegített, mérsékelten meleg sütőben kb 35-40 perc alatt készre sütjük.
2010. november 25., csütörtök
Üvegablakos mézeskalács mécses
Elkészült egy újabb ajándék karácsonyra.
Ugyanazt a tésztát és írókát használtam, mint itt.
A kinyújtott tésztából 5 db négyzetet vágtam ki, az egyik kicsit nagyobb volt, mint a többi, ez lett az alja. Az oldalakból kiszúrtam a csillagokat, majd sütőpapírral bélelt tepsiben 5 percig sütöttem őket.
Töltetlen kemény cukrot darabokra törtem és beleszórtam a csillagok közepébe, majd visszatettem a sütőbe. Addig sütöttem míg a cukor teljesen el nem olvadt.
Ha nem tölti ki teljesen a csillagot, nyugodtan lehet még hozzátenni cukrot és még egy kicsit tovább sütni. Ha már teljesen kihűlt, csak utána vegyük le a tepsiről.
Írókával összeragasztjuk és díszítjük kedvünkre.
2010. november 22., hétfő
Almás-fahéjas töltött muffin
Sokáig tartott mire rátaláltam a számomra legideálisabb muffin tésztára, de azóta csak azt vagyok hajlandó használni, ezt írom át minden receptre. Ezt a receptet használtam itt is.
Féltem tőle, hogy ha túl sok tölteléket teszek bele nem fog rendesen feljönni, de nyugodtan rakhattam volna bele egy kicsit többet. Itt már a korrigált mennyiséget írom le.
Almás-fahéjas töltött muffin
Hozzávalók:
Tészta
- 6 dkg margarin (legjobb a csészés)
- 1 tojás
- 15 dkg cukor
- 1 cs vaníliás cukor/1 tk. vaníliakivonat
- 30 dkg liszt
- 1 tk. fahéj
- 1 cs sütőpor
- kb 2 dl tej
Töltelék
- 4 db alma
- ízlés szerint fahéj
- ízlés szerint cukor
Az almát meghámozzuk és lereszeljük, hozzákeverjük a fahéjat és a cukrot és alacsony lángon megpároljuk. Akkor jó, ha már elfőtt az összes leve.
A tésztához a margarint, tojást, cukrokat addig keverjük míg a cukor el nem olvad.
A lisztet összekeverjük a sütőporral és a fahéjjal, majd felváltva a tejjel a tojásos masszába dolgozzuk. Ne keverjük nagyon sokáig, mert akkor állítólag nehezebb lesz a kész muffin.
Úgy a jó, ha egy kicsit folyós lesz a tészta.
A muffin tepsit kibéleljük a papírformákkal és mindegyiket félig töltjük tésztával, majd rájuk teszünk egy egy púpos ek. almát, majd befedjük tésztával.
Előmelegített sütőben, 170-180 C-on addig sütjük míg a tetejük rugalmas lesz. Kb 15-20 perc.
2010. november 20., szombat
Lilahagyma lekvár
Ez az a lekvár, aminek a hallatán szerintem nagyon sok ember felhúzza a szemöldökét. Ha a saját családomból indulok ki, akkor biztosan. Tavaly a gasztroajándékok között szerepelt és hát finoman fogalmazva sem váltottam ki vele osztatlan sikert. Szerintem ehhez nagyban hozzájárul, hogy a lekvár név miatt a nem tudunk elvonatkoztatni, és így nem igazán azt kapjuk amit vártunk.
Nálam ezen a szinten van a szalonnás hagyma torta. Nem értem, miért kell valamit tortának hívni ami szalonnás és hagymás?! Na de mindegy.
Nekem speciel a hagymalekvár nagyon ízlik, ezért legyártottam idén is, csak kicsit fűszeresebben és most nem fogok belőle ajándékozni.:)
Kenyérre kenve nálam sem jött be, de sült kacsa mellé valami fenomenális, aki szereti a párolt lila káposztát, annak biztosan ízleni fog ez is.
Kíváncsi volnék a ti környezetetek mennyire nyitott a nem megszokott ételekre.
Lilahagyma lekvár
Hozzávalók:
- 1 kg lila hagyma
- 1 kg alma (esetleg egy pár darab lehet belőle birsalma, nagyon jól meg tudja bolondítani)
- 15 dkg cukor
- 1,5 dl almaecet/vörösborecet
- 3-4 babérlevél
- 1 rozmaring ág
- 2 kk. durvára darált színesbors
- 1 kk. só
A lila hagymát vékonyan felszeleteljük, besózzuk, egy nagyobb lábasba tesszük és a cukorral, babérlevéllel, rozmaringgal,ecettel összeforraljuk, majd takaréklángon, lefedve addig főzzük, míg fényesre karamellizálódik. Tapasztalatom szerint, ez legalább fél órát igénybe vesz. (Ne pároljuk le róla az összes levet, mert mire kihűl teljesen beleköt az üvegbe.)
Közben az almákat megpucoljuk, a magházat kivágjuk, vékonyan felszeleteljük és a borssal együtt egy másik lábasban megpároljuk. Ha a hagyma kész, összeforgatjuk az almával és alaposan összeforraljuk. Ilyenkor még ízlés szerint variálhatunk az ízesítésével.
Kiforralt üvegekbe szedjük, lezárjuk és öt percre fejre állítjuk, így kiszorul a bent maradt levegő, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Hűvös sötét helyen tároljuk. Felbontás után pedig hűtőben.
2010. november 15., hétfő
Adventi naptár
Ez az adventi naptár az öcsémnek készült, aki a maga kilenc évével ugyanolyan karácsony mániás mint én vagyok. Ahogy a levelek elkezdenek lehullani a fákról, ő már alig győzi kivárni, hogy karácsony legyen. Jelzem ő volt az, aki tavaly jobban örült egy általam készített téli keresztszemes képnek, mint a fémépítőnek!
Ezen felbuzdulva úgy gondoltam, talán jobban örülne egy ilyennek, mint a bolti csokis adventi naptárnak.
Remélem sikerem lesz vele nála.
Alapnak egy vastagabb karton lapot használtam, amit bevontam egyszínű csomagolópapírral. A közepére ragasztottam egy képet, a fiókok, pedig egyszerű gyufásdobozok, amik csomagolópapírba vannak burkolva. A belsejüket alufóliával béleltem. A számokat pedig folyékony csillámos tollal írtam rá.
Feltölteni, apró csokikkal, pici mézeskalácsokkal tervezem, nálunk minden gyerek az édességnek örül a legjobban.
Ugye milyen pofonegyszerű?!
Csak egy kis türelem és szeretet kell hozzá:)
2010. november 12., péntek
Illatozó adventi koszorúk
Mikor tavasszal Mohánál összetalálkoztam ezekkel a mézeskalács csodákkal, rögtön tudtam, hogy ezeket nekem is meg kell csinálnom. Teljesen lenyűgözött, mennyire ötletes és jó kézügyességű Moha. Alig vártam, hogy november legyen és nekikezdhessek, bár nem tagadom az írókázós része igen komoly félelemeket ébresztett bennem, és hát mit is mondjak van még mit gyakorolni rajta, de várakozásomon felül a díszítése egész gyorsan haladt.
Eredetileg két koszorú elkészítését terveztem, de egyszerűen nem bírtam abbahagyni, úgyhogy a végén ötnél álltam meg, így egy kicsi kibővült az ajándékozottak köre.
Ezt a képet egyszerűen IMÁDOM!
Én egy kicsit másabb tésztát használtam, mindig ezt szoktam, ha "építkezős", strapabíró kemény mézeskalácsokat szeretnék. Egyszer a megszokott puha mézeskalácstésztám helyett ebből a receptből készítettem evésre szánt mézeskalácsot. Na, hát ezt még egyszer nem fogom megtenni az biztos, de azóta legalább tudom, hogy ha kőkemény mézeskalácsot szeretnék, ezt a receptet kell használnom.
Ebből a mennyiségből két koszorú játszva kihozható.
Klasszikus mézeskalács
Hozzávalók:
- 25 dkg liszt
- 12,5 dkg margarin
- 12,5 dkg cukor
- 25 dkg méz
- 1/2 mk szódabikarbóna
- 1 tk fahéj
- 1 tk gyömbér
- 1 ek mézeskalács fűszerkeverék
- egy elkevert tojás fele
- ha barna tésztát szeretnénk 2 ek kakaó
Íróka:
- egy tojás fehérje
- 20-25 dkg porcukor
- tk ecet vagy citromlé
A mézet, cukrot, margarint lassú tűzön összeolvasztjuk, és hagyjuk kihűlni.
A lisztet összekeverjük a fűszerekkel és a szódabikarbónával, majd hozzáadjuk a mézes keveréket és a tojást. Össze keverjük. Nem kell kétségbe esni, iszonyúan ragacsos masszát fogunk kapni, de a 24 órás hűtőben való pihentetés után teljesen tuti állagúra dermed. Ha szeretnénk barna tésztát is, akkor az összekeverés után ketté vesszük a masszát és az egyik felébe belekeverjük a kakaót.
Másnap jöhet az építkezés. Összeillesztgethetjük (jól nyomkodjuk össze őket, hogy rendesen összesüljenek) a formákat a sütőpapíros tepsiben, vagy süthetünk neki külön alapot és utána külön ragaszthatjuk majd fel írókával a formákat.
160 C-on sütöttem őket, hogy minél jobban átsüljenek.
Megmondom őszintén én az alaphoz sütöttem hozzá a gyertyatartó szíveket, mert sülés közben nekem egy kicsit deformálódtak külön és utána már nem tudtam őket olyan szépen összeilleszteni.
A gyertyák helyét még melegen szúrjuk ki a tésztából egy pogácsaszaggatóval, a piros szíveket, pedig úgy állítjuk elő, hogy egyszerűen átkenjük piros ételfestékkel.
Írókának teljesen a Moha féle receptet használtam. Nagyon szuperül bevált, már régóta kerestem a tökéleteset.
A fehérjét és a citromlevet/ecetet elkezdjük habbá verni és lassan adagoljuk hozzá a kétszer átszitált!!!!!(tapasztalatom szerint nagyon fontos momentum a kétszer szitálás), porcukrot, akkor jó, ha fogpiszkálóval húzunk a kézfejünkre belőle csíkot és az nem folyik szét. Valószínűleg nem kell az összes porcukrot felhasználnunk majd.
Zacskóba szedjük, aminek a sarkára kicsi lyukat vágunk és díszítünk kedvünkre.
2010. november 10., szerda
Birsalmalikőr
Régebben nem volt éppen szoros viszonyom a birsalmával, mondjuk úgy inkább, hogy teljes egészében azonosítottam a régimódi jó tömény cukros birsalmasajttal. Így nem is igazán izgatott, hogy mit is lehetne még kihozni belőle, egészen addig míg tavaly nem főztem birsalmalevest. Na, az valami veszett finom dolog! Ezután már lényegesen nyitottabb voltam a birsalmás receptek felé, így találtam rá erre a birsalmalikőrre Juc-nál.
Alig győztem kivárni, hogy leteljenek a hetek és végre megkóstolhassam, és miután ez megtörtént, nyugodt szívvel mondhatom, hogy ezután minden évben visszatérő likőr lesz nálunk.
Az íze maga a tömény birsalma.
Az eredeti recepthez képest kevesebb cukrot tettem, de a mi ízlésünknek még ennyi sem kellett volna. Ide a már az általam használt mennyiséget írom le.
Birsalmalikőr
Hozzávalók:
- 2 nagy birsalma
- 5 dl jó minőségű vodka
- 1 dl cukor
Egy literes nagyságú üvegbe beleöntjük a cukrot és a vodkát és kicsit összerázzuk, hogy valamennyire feloldódjon a cukor.
A birsalmákat elnegyedeljük és az esetleges rossz részek kivágása után héjastól, magházastól lereszeljük (nagyobb lyukú reszelőn). Azonnal belepakoljuk a vodkába és alaposan összerázzuk.
Hűvös, sötét helyre rakjuk és tíz napon keresztül minden nap összerázzuk.
Ezután négy héten keresztül hetente egyszer rázunk rajta.
Ha leteltek a hetek, gézen keresztül sterilizált üvegbe szűrjük. Érdemes alaposan kifacsarni a reszelt birsalmát, mert menet közben igencsak megszívta magát vodkával, és hát ugye minden cseppért kár!
Nekem összesen 7 dl likőr lett a végeredmény.
Nem lesz éppen valami nagyon áttetsző, de a szemcsék (amik minden szűrés ellenére is makacsul benne maradtak), idővel leülnek az aljára, úgyhogy aki áttetsző likőrt szeretne, ne nagyon rázogassa kóstolgatás előtt, vagy géz helyett teafilteren keresztül szűrje le.
Sötét hűvös, helyen akármeddig eláll.
Birsalma és alkohol kedvelő ismerőseinknek első osztályú gasztroajándék.
2010. november 8., hétfő
Mézes-mogyorós fokhagyma
Beindult az ajándék gyártás. Ezt az üveg gyönyörűséget egy nagyon kedves "nagymama pótló" emberke kapja majd. Az összeállítása pofonegyszerű. Mennyiségeket nem igazán tudok írni, mert üvege válogatja.
Mézes-mogyorós fokhagyma
Hozzávalók:
- akácméz
- török mogyoró
- 10 db szemes fekete bors
- 1 csipet egész ánizsmag vagy 1 db csillagánizs
- jó sok fokhagyma
- 2 db kicsi fahéjrúd
- 3 db szegfűszeg
Én az üveget forróvízben kifőztem, (biztos ami biztos) és hagytam megszáradni. Az egésznek annyi a technikája, hogy vegyesen tesszük bele a hozzávalókat és rétegenként öntjük fel a mézzel, hogy mindent beborítson.
A végén a két keresztbe fordított fahéjjal szorítjuk le a fokhagymákat, ugyanis folyton a tetejére kapaszkodnak. Lezárjuk és hűvös, sötét helyen egy hónapig érni hagyjuk.
Első osztályú természetes gyógyszer a náthára. Egy egy kanálnyit bekapunk belőle, vagy akinek úgy jobban tetszik kenyérre is kenheti.
Felbontás után hűtőben tartsuk. Ha nem elég hideg a spajzunk, pincénk inkább az érlelést is hűtőben végezzük.
Utólagos kiegészítés:
A méz és a fokhagyma "reakcióba" lépnek egymással, ez egyfajta enyhe forrást eredményez és a méz sokkal hígabbá válik. Ettől még meg nem romlik, csak a meglepetés erejével éri az embert, hogy szisszen mikor felbontja:) Lehetséges, hogy az én spajzom túl meleg neki, mert hűtőbe téve ez a jelenség megszűnik.
Úgyhogy aki nem rendelkezik jó hideg pincével, az inkább a hűtőben érlelje.
A hatása egyébként tényleg nagyon jó, a megajándékozott beszámolója alapján elmondhatom, hogy tényleg teljesíti a feladatát és segít kicselezni a náthát.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)