Akit nagyon zavarnak a nem éppen egészséges fűszerek és alapanyagok az most inkább ne is olvassa tovább.
Mélységekig tisztában vagyok azzal, hogy ez a pizza nem tartozik éppen az egészséges ételek közé, de őszintén megmondva nem is érdekel.
Biztosan ti is vagytok úgy néhány ízzel, étellel, ami éppen gyerekkorotokban élte reneszánszát, került be a köztudatba. Kövezzetek meg, ha akartok, de én akkor is szeretek néhányat ezek közül a ma már nagy erőkkel fújjolt és tiltólistára helyezett dolgokból. Nekem ilyen a zacskós bolognai por, amit a spórolás jegyében annak idején anyu löncshússal és a tészta tetejére reszelt kockasajttal készített. Imádtam! Igaz, hogy ma már darált hússal és trappistával készítem, mert igen, szoktam készíteni még ma is, mikor valami gyorsan összedobhatóra van szükség, vagy a gyerkőcök megkívánják. De azért évente kétszer, a nosztalgia jegyében elkészítem, leginkább magamnak, mert a család nem igazán kultiválja.
A pizza nekem ugyanez. Igaz akkoriban bolti lapból készítettük, tubusos pizzakrémmel. A bolti lapot ma már gyúrtra cseréltem, mert találtam egy olyat ami nagyon bejött és pont a mi családunkra van méretezve. Viszont a pizzakrém maradt. Nekünk azzal az igazi. Aki nem szeretné használni egész nyugodtan tegyen a tetejére saját készítésű paradicsomszószt.
Bármennyire is kíváncsi volnék nem teszem föl a kérdést, hogy nektek vannak e ilyen "nem éppen egészséges, kedvelt ízeitek", mert tudom, hogy lavinát indítanék el az ellentábor oldaláról is. Nem szeretnék. Lehet ezeket a dolgokat szeretni, lehet gyűlölni. Szerintem mindenkinek csakis a saját dolga, hogy él e velük néha napján, vagy mélységekig megveti.
Pizza
Hozzávalók
Tészta
- 40 dkg liszt
- 1 dl tej
- kb. 1,5 dl langyos víz
- 2 dkg életsztő
- 2 ek. olaj
- 1 tk. cukor
- 2 csipet só
A tetejére
- 1 tubus pizzakrém (az ellenzőknek saját készítésű paradicsomszósz)
- ketchup
- kolbász
- hagyma
- sajt
A langyos tejben elkeverjük a cukrot és az élesztőt. Hagyjuk felfutni.
Én a kenyérsütővel szoktam összedagasztatni a tésztát, de nyugodtan csinálhatjuk kézzel is.
Beleteszem az üstbe az olajat, a sót, lisztet majd a felfuttatott élesztőt, ebben a sorrendben. Elindítom a gépet és fokozatosan adom hozzá a vizet. Van mikor elég 1 dl, van mikor kell a 1,5 dl is. A liszttől függ. Lágy tésztát kell kapnunk. Mikor a gép bedagasztotta, vagy a kezünk, olajjal kikent tálba tesszük át. Én a kezem is olajozni szoktam, akkor könnyű kezelni a tésztát. Foliával lefedjük és betesszük a hűtőbe egy órára.
Nem kell kétségbe esni, ha nem nő meg ilyen óriásira, legtöbbször nekem sem akar kitörni a fólia alól:)
A tészta lágy annyira, hogy nincs szükség nyújtásra, elég a kezünkkel szétnyomkodni a margarinnal kikent gáztepsiben.
A tésztát megszurkáljuk villával, főleg a széleken, hogy ne nőjön olyan magasra. Megkenjük a pizzakrémmel és a ketchuppal (aki szeretné nyugodtan tegyen rá saját készítésű paradicsomszószt), majd megszórjuk tetsző mennyiségű kolbásszal és hagymával.
Szórjuk meg jó bőven reszelt sajttal.
200 C-ra előmelegített sütőben kb. 10 percig sütjük. Mikor megemeljük a szélét és alánézünk és az alja már kezd színesedni, akkor biztosan készen van.
Eleinte ott rontottam el, hogy túl alacsony lángon készítettem, hosszú ideig. Aztán rájöttem, hogy a gyors sütés a titka. Ne féljünk, hogy nem sül át, a vékony tésztának nem kell sok idő.